Svegro lanserar ekologiska ärtskott i smart förpackning
Svegro lanserar ekologiska ärtskott i smart förpackning
Svegro utökar sitt sortiment med ekologiska ärtskott i en lättanvänd och återförslutningsbar påse, särskilt framtagen för restauranger och caféer. Ärtskotten innehåller antioxidanter och vitaminer och är en färgstark ingrediens som höjer smaken på allt från sallader och varma rätter till smörgåsar.
Den nya smarta förpackningen, som innehåller 250g ärtskott, är framtagen för att klara ett högt tempo i restaurangköket. Påsen är återförslutningsbar och smidig att hantera. Det är enkelt att ta precis den mängd som behövs vilket kan hjälpa till att minska svinn i köket.
– Ärtskott är en självklar och grön komponent på många restaurangmenyer. Därför känns det bra att erbjuda restauranger en förpackning anpassad för restaurangköket, säger Caroline Wetterstrand, försäljnings- och marknadschef på Svegro.
De ekologiska ärtskotten är fulla med vitaminer och antioxidanter:
– Ärtskott innehåller mer näring per tugga än det mesta du hittar i sallatsdisken. På bara drygt två veckor producerar de samma mängd vitaminer och näring som det tar vissa bär flera veckor att utveckla.
Den söta och friska smaken tillsammans med den krispiga texturen gör ärtskotten till ett självklart val för caféer och restauranger. De gröna skotten med sina snirkliga klängen ger fräschör till de flesta rätter.
– Med våra ekologiska ärtskott vill vi göra det ännu enklare för restauranger och caféer att välja gott, nyttigt och snyggt grönt på menyn – varje dag, säger Caroline Wetterstrand.
Om Svegro
Svegro är Sveriges ledande odlare av färska örter. I växthuset på Färingsö utanför Stockholm odlas även mikroörter och sallat. Sedan bolaget grundades 1960 har fokus legat på hållbarhet och innovation, vilket skapat långsiktig och lönsam framgång.
För mer information
Caroline Wetterstrand, Försäljnings- & marknadschef
caroline.wetterstrand@svegro.se
ALLT OM FÄRSKA ÖRTER
Nyskördade örter lyfter maten till nästa nivå. De ger smak, krispighet, fräschör och nyttigheter. Men, varför är egentligen mynta så fräscht? Varför älskar inte alla koriander? Vilka råvaror funkar med körvel? Och, hur skördar och förvarar man de olika sorterna bäst? Här har vi samlat allt du vill veta om färska örter och lite till.
Läs mer om örterMED SMAK OCH KVALITET
På Svegro odlar vi med fokus på smak och kvalitet. Vår storsäljare är den omåttligt populära basilikan, i gott sällskap av både örtig dill och pepprig timjan.
Till växthusetVI ODLAR EKOLOGISKT
Påhejade av solens naturliga strålar, låter vi våra plantor växa så naturligt som möjligt, utan bekämpningsmedel och konstgödsel.
Vårt hållbarhetsarbeteSvegro sedan 1960
Svegro har försett stockholmarna med färska grödor sedan 1960. Visionen är ett Sverige helt självförsörjande på färskt grönt. När vi 1983 byggde vårt första växthus på Färingsö var det för att kunna odla svensk sallat året om. Idag har vi en av landets modernaste och mest klimatsmarta anläggningar. Vi odlar med fokus på smak och kvalitet, stolta över att ha bidragit till att utveckla matkulturen i Sverige.
Om oss