Hoppa till huvudinnehållet
Spara receptet

Dr MATs gröna shot med örter och broccoliskott

Johan, Dr Mat har en passion för mat och vill visa att det går att äta gott och hälsosamt på samma gång. Örter och mikroörter bidrar både med god smak och massa nyttigheter. Starta dagen med en shot gjord ingefära, citron, persilja och broccoliskott.
10min
4 portioner

Receptets betyg

Kopierad

Ingredienser

 

  • 1 kruka färsk bladpersilja
  • Vill du byta ut persiljan så är ett gott alternativ en kruka mynta. 
  • 1 ask broccoliskott
  • 1 citron, skalad
  • 2 cm färsk ingefära, skalad och skivad över fibrerna
  • 2–3 msk kallt vatten (justera till önskad konsistens)

Betygsätt receptet

Gör så här

  1. Skala citronen.
  2. Skala ingefäran och skär den i skivor tvärs över fibrerna.
  3. Klipp persiljan direkt från krukan och broccoliskotten direkt från asken ner i mixern.
  4. Tillsätt övriga ingredienser och mixa slätt.
  5. Häll upp i shotsglas. Servera som den är med fibrerna kvar eller sila för en slätare konsistens.

Testa gärna att variera receptet genom att byta ut persilja mot mynta.

Nyttigt och gott!

Betygsätt receptet

Färska örter i kruka från Svegro

UPPTÄCK VÅRT SORTIMENT

Låt oss presentera vårt sortiment. Vi odlar både klassiker och rariteter. Storsäljaren är basilika, följd av dill och koriander. Men vi odlar inte bara färska örter utan också sallater och gröna blad, som pak choi och grönkål. Det senaste tillskottet är smakrika, små skott som vi kallar mikrogrönt. Krasse är den mest kända sorten i den här kategorin, men i vårt sortiment hittar du flera spännande varianter, bland annat kryddiga små rädisskott.

Till vårt sortiment

Välkommen in

I våra växthus är det sommar året om. Luften är fylld av dofter från färska örter. När vi 1983 byggde vårt första växthus på Färingsö var det för att kunna odla svensk sallat året om. Idag trängs sallaten med traditionella örter som dill och exotiska smaker som thaibasilika. Här gror doldisen körvel som är kockarnas favorit och storsäljaren basilika som svenskarna tagit till sitt hjärta. Våra senaste tillskott är faktiskt just det; små skott från bland annat rädisa och krasse. De ser kanske inte mycket ut för välden, men är ena riktiga smakexplosioner. Upptäck vår värld!

Hälsningar Svegro!

Till vårt växthus