Hoppa till huvudinnehållet
Spara receptet

Fruktsallad med Autumncrisp druvor och mynta

En god och enkel efterrätt som alltid går hem är fruktsallad. Fräsch avlutning på en måltid eller är som ett lyxigt mellanmål. Hemligheten för att lyfta den till nästa nivå är att toppa med färsk mynta och rostad kokos.
15min
4 portioner

Receptets betyg

Kopierad

Ingredienser

  • 1 kruka färsk mynta
  • 1 klase / 500g autumcrisp druvor eller annan söt sort
  • 1 färsk mango eller 100g fryst som du låtit tina
  • 1 apelsin
  • 1 kiwi
  • 1 äpple
  • 1 banan
  • Kokos ca 30g
  • 1 dl grädde eller glass

Betygsätt receptet

Gör så här

  1. Skala och tärna mango, apelsin, kiwi, äpple och banan.
  2. Halvera druvorna.
  3. Skär mynt i fina strimlor. Spar några blad till garnering.
  4. Blanda allt i en skål.
  5. Rosta kockos som strös över precis innan servering.
  6. Toppa med en klick vispgrädde .

Variera och välj frukt efter säsong.

Fräscht, enkelt och gott!

Betygsätt receptet

Färska örter i kruka från Svegro

UPPTÄCK VÅRT SORTIMENT

Låt oss presentera vårt sortiment. Vi odlar både klassiker och rariteter. Storsäljaren är basilika, följd av dill och koriander. Men vi odlar inte bara färska örter utan också sallater och gröna blad, som pak choi och grönkål. Det senaste tillskottet är smakrika, små skott som vi kallar mikrogrönt. Krasse är den mest kända sorten i den här kategorin, men i vårt sortiment hittar du flera spännande varianter, bland annat kryddiga små rädisskott.

Till vårt sortiment

Välkommen in

I våra växthus är det sommar året om. Luften är fylld av dofter från färska örter. När vi 1983 byggde vårt första växthus på Färingsö var det för att kunna odla svensk sallat året om. Idag trängs sallaten med traditionella örter som dill och exotiska smaker som thaibasilika. Här gror doldisen körvel som är kockarnas favorit och storsäljaren basilika som svenskarna tagit till sitt hjärta. Våra senaste tillskott är faktiskt just det; små skott från bland annat rädisa och krasse. De ser kanske inte mycket ut för välden, men är ena riktiga smakexplosioner. Upptäck vår värld!

Hälsningar Svegro!

Till vårt växthus